IFSB
Follow us:       
 
PSIFIs Data

PSIFIs Data


Task Forces

PSIFIs Data > Task Forces > Prudential Database Phase V

Task Force on Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)
Phase V
(From January 2020 - Current)

Chairperson
Assist. Prof. Dr. Haj Ali Abusalah Elmabrok Amreeghah – Central Bank of Libya
(from 19 February 2021)

Mr. Khalid Omar Al Kharji – Central Bank of the United Arab Emirates
(until 15 September 2020)

Deputy Chairperson
Dr. Gaffar A. Khalid – Islamic Development Bank

Members Organisation
Mr. Guntur SugiyartoAsian Development Bank (ADB)
Ms. Samah TorchaniInternational Monetary Fund (IMF)
Mr. Aziz GulomovIslamic Development Bank (IsDB)
Mr. Salahuddin MahjoorDa Afghanistan Bank
Mr. Ahmed Al ShomiliCentral Bank of Bahrain
Mrs. Fatima AkhtarzadahCentral Bank of Bahrain
Mr. Yousif Ahmed Al HamerCentral Bank of Bahrain
Ms. Maryam Al MahroosCentral Bank of Bahrain
Mr. Rabiul KarimBangladesh Bank
Mr. Md. Omar Faruque
(From 13 January 2020)
Bangladesh Bank
Ms. Maizatul Najibah MohammadBrunei Darussalam Central Bank
Ms. Siti Marhain Mohd HashimBrunei Darussalam Central Bank
Mr. Ashraf Mohamed Bahieeldin Abdulhakim AhmedCentral Bank of Egypt
Mrs. Doaa HatemCentral Bank of Egypt
Mrs. Mega Ramadhanty ChalidBank Indonesia
Mrs. Siti NurfalindaBank Indonesia
Mr. Gunawan Setyo UtomoOtoritas Jasa Keuangan (OJK), Indonesia
Ms. Sitti Fajria NovariOtoritas Jasa Keuangan (OJK), Indonesia
Mr. Pungkas Tri WidyatmodjoOtoritas Jasa Keuangan (OJK), Indonesia
Ms. Muliasari RahmadiniOtoritas Jasa Keuangan (OJK), Indonesia
Mr. Mohammad Reza JafariCentral Bank of Iran
Mr. AlizadehparvinCentral Bank of Iran
Mr. Muhanad Hamad Hussain Central Bank of Iraq
Ms. Liqa’a Finjan ThamerCentral Bank of Iraq
Mr. Mahmoud Ibrahim Mohd Al Sbeihat
(until 13 February 2022)
Central Bank of Jordan
Mr. Hussam Tawfiq Ali Alowaisy
(until 13 February 2022)
Central Bank of Jordan
Mrs. Maram Alnsour
(from 14 February 2022)
Central Bank of Jordan
Mrs. Hebatallah Amer
(from 14 February 2022)
Central Bank of Jordan
Mr. Mutasem Jaloudi
(from 8 September 2021)
Central Bank of Jordan
Mr. Omar AlNashash
(from 8 September 2021)
Central Bank of Jordan
Ms. Kaira Sabirova
(until 4 June 2020)
National Bank of Kazakhstan
Mr. Bakyt Smekenov
(until 4 June 2020)
National Bank of Kazakhstan
Ms. Edna Moraa Ondieki
(from 7 February 2022)
Capital Markets Authority, Kenya
Ms. Safia Ramata
(from 7 February 2022)
Capital Markets Authority, Kenya
Mr. Marzouq AlotaibiCentral Bank of Kuwait
Mr. Hamad Al-HarounCentral Bank of Kuwait
Ms. Asanbekova AykanyshNational Bank of the Kyrgyz Republic
Mr. Nursultan ToktobekovNational Bank of the Kyrgyz Republic
Mr. Marzouq AlotaibiCentral Bank of Kuwait
Mr. Hamad Al-HarounCentral Bank of Kuwait
Mohammad AlhamdanCentral Bank of Kuwait
Mr. Ali ChreifBanque du Liban
Mr. Abdul Rahman MogharbilBanque du Liban
Dr. Ali Abusalah AmreeghahCentral Bank of Libya
Dr. Ahmed Alamin BelhajCentral Bank of Libya
Ms. Ili Sarah AsparBank Negara Malaysia
Ms. Zima Mazfahani Mazlan
(From 3 February 2020)
Bank Negara Malaysia
Dr. Wong Sen Min
(until 20 March 2020)
Bank Negara Malaysia
Mr. Saiful Anuar Mohd Husin
(From 3 February 2020)
Bank Negara Malaysia
Mr. Muhammad Bin Othman
(until 2 March 2020)
Bank Negara Malaysia
Ms. Dian Ahmed
(until 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Mr. Adrin Azrul Mohd Ali
(until 2 March 2020)
Bank Negara Malaysia
Mrs. Faridah Abdul Hamid
(until 20 March 2020)
Bank Negara Malaysia
Ms. Eliana Nur Ain Khairul Bahrin
(from 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Ms. Nor Ainaa Mhd Nor Bakri
(from 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Mrs. Shazura Zainol Abidin
(from 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Mr. Lee Siow Wei
(from 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Mr. Mohamad Faiz Fadziar
(from 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Ms. Nurhazwani Abdul Halim
(from 12 April 2021)
Bank Negara Malaysia
Mr. Mohd Lukman MahmudSecurities Commission Malaysia
Ms. Loubna Kouar
(from 8 September 2021)
Bank Al-Maghrib
Ms. Oumnia Amrani
(from 8 September 2021)
Bank Al-Maghrib
Mr. Yakubu Aminu BelloCentral Bank of Nigeria
Mr. Muhammad Hamisu MusaCentral Bank of Nigeria
Mr. Ahmad KollereNational Insurance Commission, Nigeria
Mr. Ahmad AbubakarNational Insurance Commission, Nigeria
Mr. Said Hilal Yahya Al HinaiCentral Bank of Oman
Mr. Haider Ali NaqviCentral Bank of Oman
Muhammad RafiqState Bank of Pakistan
Mr. Sa’ed Shahrour
(until 21 April 2021)
Palestine Monetary Authority
Mr. Raja Awawda
(until 21 April 2021)
Palestine Monetary Authority
Mrs. Nour Salameh
(from 26 April 2021)
Palestine Monetary Authority
Mr. Abdulla Ahmed Al-BinaliQatar Central Bank
Mr. Hamad Ahmad Al-MullaQatar Central Bank
Mr. Khalid Saif Al-SulaitiQatar Financial Market Authority
Ms. Reem Khalid Al-MahmoudQatar Financial Market Authority
Mr. Mohammed AlghorayyebSaudi Central Bank
Mr. Abdullah M. AldreesSaudi Central Bank
Wajdi A. AssiriSaudi Central Bank
Mr. Fahad Almansoor
(until 8 February 2022)
Saudi Central Bank
Mr. Resini M. Alresini
(from 9 February 2022)
Saudi Central Bank
Mr. Elbashir Hamid Abdalla
(until 1 August 2021)
Central Bank of Sudan
Mr. Amir Abdelwahab Abdellatif MohamedCentral Bank of Sudan
Ms. Aida Awad Mohamed
(until 1 August 2021)
Central Bank of Sudan
Mr. Ahmed AwadAlla Ahmed
(from 1 August 2021)
Central Bank of Sudan
Mr. Ali SavciBanking Regulation and Supervision Agency of Turkey
Mr. Yasin AtciBanking Regulation and Supervision Agency of Turkey
Mr. Hüseyin ÜnalMinistry of Treasury and Finance, Turkey
Mr. İbrahim Onur Bay
(until 25 August 2021)
Capital Market Board of Turkey
Mr. Saffet Ozturk
(from 26 August 2020)
Capital Market Board of Turkey
Dr. Magda KandilCentral Bank of United Arab Emirates
Mr. Sujil Madathiparambil AntonyCentral Bank of United Arab Emirates
Mr. Maher Ismail AfanehCentral Bank of United Arab Emirates
Mr. Sultan Yousef Al SheikhCentral Bank of United Arab Emirates
Mr. Arshadur RahmanBank of England
Ms. Carole DesfrançoisBank of England

* Names in alphabetical order of the country the member’s organisation represents, except international organisations, which are listed first.

Project Manager:
Md. Salim Al Mamun (until 31 October 2020)
Mohammad Arif Hasan (from 1 November 2020)

Back to top

Latest Press Release